קבוצת הסיכון הגדולה ביותר לפצעי לחץ עם קשישים בכלל וקשישים סיעודיים בפרט, הסובלים מהיחלשות המערכת החיסונית ומבלים את רוב הזמן בשכיבה או בישיבה ממושכות. הם לא תמיד מרגישים את הנמק שנוצר. קשישים עלולים לסבול מפצעי לחץ בגלל העור הדק יותר בזקנה וקצב התחדשותו האטי. הטיפול הפשוט והמתחייב למניעת פצעים אלה הוא דאגה לתזונה נכונה של חלבונים, מתן תרופות אנטיביוטיות, שינו תנוחה תכוף של הקשיש היושב או שוכב במשך שעות אחדות ללא תנועה

אמצי ריפוי שונים

 קיימים כיום מגוון אמצעי ריפוי, הכוללים, בין השאר, תכשירים לחיטוי הפצעים, מדבקות סיליקון לפצעים ולצלקות, טכנולוגיות של לחץ שלילי וחמצן מקומי לפצעים, תחליפי עור לניתוחים,  חבישות ייחודיות ועוד.

חשיבת פצעים באמצעות ואקום, בעזרת מכשיר VAC המפעיל לחץ קבוע על הפצע ושואב ממנו הפרשות. מכשיר זה מסייע בהפחתת הבצקת ומשפר את זרימת החמצן והדפ לפצע. (המטופל נדרש להיות מחובר למכשיר זה 22 שעות ביממה במשך זמן של עד כחודש ימים).

חשוב לוודא כי כל התכשירים והאביזרים הם בעלי תקן בטיחות ואיכות מחייב ומחמיר ומאושרים לשימוש על ידי משרד הבריאות.

כאשר מתגלעים פצעים, יש הכרח לטפל בהם תכף להיווצרותם, כדי למנוע את החמרתם ואולי אף להקדים תרופה למכה ולמנוע את היווצרותם בקרב מי שנמצאים בקבוצת סיכון כמעט ודאית..

בשנים האחרונות חלה התקדמות רבה במניעה ובריפוי של פצעי לחץ, בין השאר באמצעות הטמעת טכנולוגיות במניעתם ובמניעת זיהומים במשטחים ובציוד רפואי

 מוצרים ייעודיים לריפוי פצעי לחץ וסגירתם

קיים כיום ארסנל של אמצעים ייעודיים לריפוי ובהם: חשיבות לחץ שלילי חדשניות, תכשירים להגנה על העור הבריא סביב הפצע כדי למנוע התפשטותם.

קיימים גם ג'ל ותמיסה לחיטוי העור ולהסרת גורמים מזיקים, טיפולים לטשטוש הצלקות שנוצרות כתוצאה מפצעים או מניתוחים.

חשיבות זיהוי מוקדם

מי שמטפלים בקשישים סיעודיים הרתוקים למיטתם ודאי יודעים כי עליהם לשנות את מנח גופם אחת בשעתיים בקירוב, כדי לשחרר את האזור הלחוץ ומהלחץ ולאווררו. מודעות לסיכון היווצרותם של פצעי לחץ והיערכות מבעוד מועד עם תכשירים וציוד ייעודי לטיפול בהם עשויים למנוע הם את היווצרותם והן את נזקיהם והסבל הכרוך בהם.

פצעי לחץ הם חלק בלתי נפרד מתחלואי הזקנה ומהעדר תנועה כמעט מוחלט של הגוף של הקשישים. זו, כשלעצמה, סיבה מספיקה לעודד תנועה בקרב קשישים, לרבות ואולי בעיקר בקרב מי שמתקשים בה. פצעי לחץ אינם גזירת גורל. אפשר וצריך למנוע אותם ואם הם  מתגלעים – לטפל בהם באופן מקצועי ושיטתי.