מהו שכר מינימום

שכר מינימום לשעה או לחודש הוא הגבול הנמוך ביותר שיכול לקבל עובד. שכר זה יכול להיקבע בהתאם לחוק, להסכם הקיבוצי או לתקנה מנהלית. חוק זה נועד להגן על העובד מפני כוחו הגדול של המעסיק ולמנוע מהמעסיק לנצל אותו. בישראל פעלה הממשלה בתחילת שנות האלפיים להעלאת שכר המינימום בשלוש דרכים עיקריות: ביצוע רפורמה במס ההכנסה עד לכדי איפוס המס, הענקת מס הכנסה שלילי לעובדים שאינם מקבלים שכר גבוה והפחתה בשיעורי התשלום לביטוח הלאומי.

שכר המינימום כפי שהוא נקבע נכון לשנת 2017

אנשי ההסתדרות, ובראשם אבי ניסנקורן, פועלים כדי להעלות את שכר המינימום נכון ל-2017 ולהגיע לשוויון חברתי. כך נקבע כי שכר מינימום 2017 יעמוד על 5,300 עבור אנשים אשר עובדים במשרה מלאה, וזאת החל מחודש דצמבר של אותה השנה. שכר המינימום פר שעה יעמוד כעת על 28.49 שקלים.

מה עוד כדאי לדעת על שכר המינימום?

  • העובד אינו רשאי לוותר על הזכות שלו לקבל שכר מינימום.
  • העובד יכול להגיש תלונה נגד מעסיק אשר מפר את ההתחייבות שלו ואינו משלם את שכר המינימום הדרוש.
  • שכר המינימום כולל מאפיינים כמו שכר משולב, תוספת קבוע של עובד, שכר היסוד שלו וכדומה.
  • שכר המינימום אינו כולל מאפיינים כמו תוספת ותק, משכורת 13, פרמיה מדודה, החזרי הוצאות עבור נסיעות, מענקים המוענקים לעובד על סמך בסיס שנתי, תוספת משפחה ועוד.
  • עובד אשר יעבוד במשרה חלקית יקבל חצי מהמינימום המגיע לו, אילו עבד במשרה מלאה. כך, השכר החודשי של עובד זה יעמוד על 2650 שקלים.
  • אם העובד אינו מקבל את שכר המינימום המגיע לו כרגע, על המעסיק להעביר לו תוספת תשלום.

גם לצעירים מגיע שוויון

שכר המינימום בשנת 2017 נועד להגן בין השאר על בני הנוער, אשר יוצאים לעבוד בחופש הגדול ולא תמיד מודעים לכל הזכויות המגיעות להם. המעסיקים, מצדם, מנצלים את חוסר הידע הזה של הצעירים ומעסיקים אותם בתנאים בלתי הולמים. שכר מינימום לשעה או שכר חודשי מיועדים למנוע את האפליה הזו כלפי בני הנוער.